Hindistan seyahati öncesinde bilinmesi gerekenler.

hindistan-seyahati-oncesinde-bilinmesi-gerekenler-nelerdir

   Hindistan seyahati öncesinde bilinmesi gerekenler nelerdir?  Bu yazımda sizlere Hindistan seyahatine çıkmadan önce yapılması gerekenler ve Hindistan seyahati hakkında bilinmesi gerekenleri detaylı olarak anlatacağım.

   Hindistan, vize isteyen bir ülke fakat vize için istenen belgeler ve sonuçlanma aşaması gayet hızlı ve kolay. Öncelikle size bu konuda başlıklar halinde kısa kısa bilgiler vereceğim.

  • Hindistan için istenen belgelere bu linkten ulaşabilirsiniz.
  • Vize görüşmeleri randevu sistemi ile ilerlediği için belgeleri hazırlamaya başlamadan önce mutlaka randevu alınmalı. Genellikle randevular 1 hafta ilerisine veriliyor. Günü siz seçebiliyorsunuz fakat saati sistem otomatik veriyor.
  • Konsolosluk, Taksim Gezi Parkı yanındaki Divan Oteli’nin hemen 100 m ilerisinde, yeri çok kolay… Buradan tarifini bulabilirsiniz.
  • İçeriye kesinlikle telefon kabul edilmiyor. Konsolosluğun kapısının içinde güvenliğe telefonunuzu kapatıp teslim ediyorsunuz.
  • Randevu saatinizde hemen görüşmeye alınmıyorsunuz, önce numara alıyorsunuz. Daha sonra toplamda 2 gişenin bulunduğu ufak bir salonda beklemeye başlıyorsunuz. Ben gittiğimde içerde 40-50 kişi vardı ve sıra bana 1 saatte geldi.
  • Evet, vizelerde alındığına göre artık kutlamalara başlayabiliriz! 

Başvuru sonrası hazırlık

 Hindistan seyahati öncesinde bilinmesi gerekenler yazımızda başvuruyu yaptık, vizelerimizi aldık sıra Hindistan seyahatinin detaylarında.

   Hindistan gezisi öncesi bavulumu hazırlarken halkın giydiği kıyafetleri araştırıp ona uygun renklerde ve özelliklerde seçimler yapmaya özen gösterdim. Hindistan’ın kültürel yapısı gereği askılı bluzlar ve kısa elbiseler çok uygun olmayacağından dolayı seçimlerimi buna göre belirledim. Bol paça pantolonlar, kısa kollu, uzun boylu elbiseler tercih ettim. Kısa giysek de askılı giysek de taşlanacağımızı sanmıyorum. Fakat zaten ten rengimizden dolayı ya da turist oluşumuzdan dolayı yeterince ilgi çeker durumdayken bir de kıyafet yüzünden bakışların üstümüzde olmasını ben şahsen pek tercih etmem. Özellikle belirtmekte fayda var eğer renkli gözlü ve beyaz tenliyseniz. Yanınıza gelip, tokalaşıp fotoğraf çektirmek isteyen çok olacaktır. Benden söylemesi.

Giyim hazırlığı ve sağlık

 Hindistan seyahati öncesinde bilinmesi gerekenleri anlattık. Peki Hindistan gezisi boyunca ne giyeceğiz ? Ben kapalı giyimi biraz da gitmeden önce yaptığım araştırmalarda okuduğum sinek ve böcek durumlarından korunmak adına tercih ettim ama tamamen yanılmışım. Gittiğimiz hiçbir otel ya da mekânda, hatta sokaklarda bile sinek ya da böcekle karşılaşmadım. Elbette pirüpak bir yer diyemem Hindistan için, ama şunu çok net söyleyebilirim ki durum o kadar abartıldığı gibi değil. Evet yaşantıları bizden farklı, fakat normal değil mi bu?

Coğrafyamız farklı, iklimimiz farklı, yönetim şeklimiz farklı… Mesela en basitinden Hindistan çok katı kast sistemine sahip olan bir ülke, fakiri çok fakir, zengini ise çok zengin. Daha doğmadan bulundukları kastlar belli ve kast arası geçiş mümkün değil. Bunun dışında tropikal bir iklim ve yüksek sıcaklar olan bir coğrafya… Her daim güneş altında oldukları için koyu tene sahipler. Şiddetli muson yağmurlarından sürekli zarar gören evler, yapılar, yollar, sokaklar… Dini inanışların farklılığından ve çeşitliliğinden gelişen durumlar. Şimdilik yazımınızın 2. kısmını da burada tamamlayalım. Umarım ilk kez Hindistan’a gidecekler için faydalı olur. Ayrıca Hindistan gezisi hakkında aklınıza gelen sorularınızı yorum kısmına bekliyorum.

Sevgiler,

Nihan Güzel Daştan

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir